Dziś postaram się udowodnić, że napisanie książki nie jest wcale takie trudne. Wystarczy zabrać się za ten projekt odpowiednio. Gotowi? Jak napisać książkę krok po kroku?

#1 Pomysł na książkę

Czy masz już pomysł? Wiesz o czym będzie Twoja książka? Poświęć trochę czasu i zastanów się nad odpowiedziami na powyższe pytania. Przygotuj coś w rodzaju konspektu, planu z głównymi punktami Twojej powieści.

#2 Charakterystyka głównych bohaterów

Piszemy dobrą książkę, więc powinno zależeć nam, by nasi bohaterowie byli z krwi i kości. Stwórz charakterystykę bohaterów. Kim są, skąd pochodzą, jaki mają cel w życiu, jakie marzenia? Jak wyglądają, co lubią, czego nie lubią? Uwaga, tych wszystkich informacji nie umieścisz w książce! Ten etap ma służyć temu, abyś bardzo dobrze poznał swoich bohaterów, tak byś obudzony w środku nocy potrafił odpowiedzieć na pytanie: Jak zareagowałby Pan X na taką i taką sytuację? Dlatego właśnie ten punkt jest kluczowy w pisaniu książki.

#3 Siadasz i piszesz

Mówiłam, że napisanie książki jest proste? 😉 Nie napiszesz książki, jeżeli nie poświęcisz czasu na to, by pisać. Ustal odpowiednie dla siebie godziny i dni, które poświęcisz na pisanie. Z doświadczenia powiem Ci, że najlepiej jest pisać codziennie. Choćby jedną, a nawet pół strony. Dlaczego? Z trzech powodów:

1. Wyrabiasz w sobie nawyk i systematyczność.

2. Codziennie wracasz do tej historii.

Nie umykają Ci pewne kluczowe, czy mniej kluczowe fakty. Siedzisz w opowieści, a to bardzo pomaga w tym, by książka była autentyczna.

3. Im rzadziej piszesz, tym trudniej Ci usiąść do pisania i większe katorgi przeżywasz, gdy masz zacząć pisać.

The form you have selected does not exist.

#4 Daj powieści pooddychać

Gdy już skończysz swoją opowieść i napiszesz magiczne: „Koniec”, zrób sobie wolne. Niekoniecznie od pisania – możesz zacząć pisać nową książkę. Zrób sobie wolne od tej historii na minimum miesiąc.

#5 Poprawki

Gdy Twoja książka pooddychała jak dobre wino, czas zabrać się za kolejny arcyważny etap pracy. POPRAWKI. Zaczynasz czytać swoją książkę, skupiając się nie tylko na powtórzeniach, mnogości zaimków, czy przecinkach w odpowiednich miejscach, ale również nad fabułą. Zadaj sobie pytania, czy wszystkie sceny mają sens? Po co są w mojej książce? Czy zachowanie bohaterów jest autentyczne? Czy wszystkie wątki są wyjaśnione?

#6 Znajdź Beta-readera dla swojej książki

Miesiąc przerwy od książki powinien dać Ci szansę na spojrzenie na powieść z dystansu i zapewne prędzej wychwycisz pewne braki i niedociągnięcia, niż gdybyś od razu wziął się za poprawianie. Jednak warto też skorzystać z pomocy z zewnątrz. Jeżeli masz w swoim otoczeniu zaufaną osobę, która umie udzielać konstruktywnej krytyki, to poproś ją o przeczytanie Twojej książki. Na pewno zwróci uwagę na aspekty, o których Ty nie miałeś pojęcia. 

A Ty jaką metodę stosujesz w pisaniu? A może myślisz o napisaniu książki, ale coś Cię powstrzymuje? Tylko właśnie – co to jest?

Jeżeli mało Ci informacji na temat pisania to może zainteresuje Cię wpis „Pisanie książki – od czego zacząć?”

Szukasz informacji na temat tego, jak wydać książkę? Zajrzyj tutaj.

The form you have selected does not exist.

Discover more from Aleksandra Mantorska - pisarka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading