Jeżeli ktoś pyta mnie o przydatne w pracy pisarza narzędzia, bezwiednie odpowiadam: komputer, notes albo kartka papieru, długopis i pojemny kubek na kawę lub herbatę. Bo czy potrzeba czegoś więcej do tego, żeby usiąść i pisać? Zdarza mi się traktować pisanie, jako swego rodzaju rytuał. Mój ulubiony fotel, komputer, podkładka pod niego, dzban herbaty, nastrojowa muzyka i mogę pisać. Nie wyobrażam sobie lepszych narzędzi do pisania.

Programy do pisania

Najpopularniejszym programem, w którym możesz pisać, jest oczywiście Microsoft Word. Odpowiednikiem Worda na komputerach w systemie IOS jest z kolei Pages. Sama na nim pracuję i bardzo go polecam. Według mnie jest bardziej intuicyjny niż Microsoft Word.

Zdarzało mi się też pisać w dokumentach google, co ma niewątpliwą zaletę, bo zawsze masz zachowaną kopię swojego tekstu. Nawet gdyby padł Ci komputer, ostatnia wersja będzie na Twoim dysku google.

Niezależnie od tego, jak Ty piszesz swoją powieść, pamiętaj, że wydawcy korzystają z najpopularniejszych rozwiązań, a więc będzie to zapewne Microsoft Word. Jeżeli korzystasz z innego narzędzia, pamiętaj, by przed wysłaniem pliku do wydawcy przekonwertować go do worda.

Ręczne pisanie a kreatywność

Dlaczego wspomniałam o kartce i długopisie? Nie wiem jak Ty, ale ja lubię od czasu do czasu zapisać coś ręcznie. Pomysł na scenę przychodzi do głowy i ląduje na kartce papieru. Potem może się okazać, że tak świetny nie był, jak mi się na początku wydawało, ale przynajmniej nie mam poczucia, że dałam mu ulecieć.

Często też pracuję z fiszkami, na których zapisuję poszczególne sceny. Pozwala mi to na spojrzenie na całość historii bardziej z lotu ptaka i ocenę, czy sceny układają się w logicznym kierunku. Pisałam już o tej metodzie na blogu. Jeżeli czujesz, że masz problemu w zapanowaniu nad fabułą, to polecam Ci ten tekst!

Narzędzia do planowania

Pisanie to jedno, ale podczas pracy nad książką przydaje się także planowanie. Bardzo często w planowaniu przydaje mi się arkusz kalkulacyjny. W tabeli mogę spisać sobie rozdziały i poszczególne sceny. Zapisuje uwagi, miejsce i czas akcji oraz bohaterów, którzy biorą udział w danej scenie. Dzięki temu żaden z nich nie pojawi się w różnych scenach w tym samym czasie 🙂

A jak wygląda Twoje miejsce do pisania? Jakich magicznych „narzędzi” potrzebujesz, żeby zacząć pisać?