Jeżeli zadajesz sobie pytanie „Jak napisać książkę?” musisz wiedzieć, że w pisaniu (tak jak właściwie we wszystkim) najważniejsze i najtrudniejsze są początki. Tylko właśnie – od czego zacząć pisanie książki Opowiem Ci, jak to było ze mną. Od dziecka marzyłam o napisaniu powieści. Czytałam bardzo dużo książek i byłam prawdziwym molem książkowym. Co roku w moich postanowieniach noworocznych znajdowało się hasło: „napisać książkę”. Jednak koniec końców zawsze było coś ważniejszego do zrobienia. Ale przede wszystkim – nie wiedziałam jak zacząć. Oczywiście, pisałam trochę do szuflady, jednak moje „powieści” zwykle kończyły się po pierwszym rozdziale. Dlaczego? Aby kontynuować tak duży projekt jak napisanie książki, należy mieć dobry plan na początek.

A jednak udało mi się napisać książkę do końca i ją wydać! Co zatem zrobiłam, że wreszcie mi się udało?

Zaczęłam od odpowiedzi na kilka istotnych pytań, od których każdemu początkującemu pisarzowi polecam rozpocząć pisanie książki.

#1 Jaką książkę zamierzasz napisać?

Jaki to będzie gatunek? Chcesz napisać kryminał, fantasy, romans czy dreszczowiec? Ważne jest, by już na początku odpowiedzieć sobie na to pytanie, ponieważ najgorsze co możesz zrobić, to zmienić gatunek w trakcie pisania. Z komedii wychodzi Ci dramat, a kryminał zamienia się w przygodówkę. Nie, nie i jeszcze raz nie. Już teraz określ ramy i trzymaj się ich.

#2 Jaki tytuł będzie mieć Twoja powieść?

Pamiętaj, że tytuł zawsze możesz zmienić! Na początku możesz nadać swojej powieści tytuł roboczy, ale nie zostawiaj jej bez tytułu. Tytuł również będzie odpowiednio nakierowywał Cię na to, co tak naprawdę chcesz napisać.

#3 Dla kogo piszesz?

Kim jest Twój idealny czytelnik? Piszesz dla kobiet? Czy dla mężczyzn? Kto będzie Cię czytał? W czyjej biblioteczce zagości Twoja książka?

#4 Kim będzie Twój bohater?

Jak będzie miał na imię? Jakie będzie miał wady i zalety? W czym będzie dobry, a w czym beznadziejny? Jakie problemy będzie musiał przezwyciężyć? Poznaj swojego bohatera, jak najlepszego przyjaciela. Więcej szczegółowych informacji jak stworzyć fascynującego bohatera znajdziesz tutaj.

#5 Ile czasu dziennie/tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na pisanie?

Planuj z rozsądkiem! Nie zakładaj, że poświęcisz cztery godziny na pisanie każdego dnia, jeżeli do tej pory ciężko było Ci znaleźć wolną chwilę w weekend! Jeżeli masz czas na pisanie tylko w weekendy, bo pracujesz zawodowo, nie rezygnuj! Od czegoś trzeba przecież zacząć, a Ty zacznij od sobotnich poranków z Twoją historią. O planowaniu pracy nad dużym projektem też już pisałam 🙂 Tutaj możesz przeczytać wpis na ten temat.

#6 Ile zamierzasz napisać?

Ile stron? Słów? Znaków ze spacjami? Osobiście polecam ten ostatni wyznacznik. Niezależnie od tego jakiej czcionki używasz, liczba znaków ze spacjami nie zmienia się i spokojnie możesz posługiwać się tym parametrem w kontaktach z wydawcą.

#7 Kiedy napiszesz magiczne słowo „Koniec” i postawisz ostatnią kropkę w tekście?

Jeżeli sumiennie odpowiedziałeś na poprzednie dwa pytania, z łatwością przyjdzie Ci odpowiedź na kolejne. Wiedząc ile czasu jesteś w stanie poświecić na pisanie i ile stron powieści chcesz napisać, możesz z niemal z precyzją zegarmistrza określić deadline, to znaczy kiedy ukończysz swoją książkę. Oczywiście, zachęcam do uwzględnienia w planach nieprzewidzianych zdarzeń. Dodaj bufory czasowe, by Twoje planowanie nie poszło w diabły przy pierwszej chorobie, albo niespodziewanym wyjeździe.

Czy już wiesz od czego powinieneś zacząć pisanie książki?