Więcej działania, mniej narzekania! Jeżeli z jakiegoś powodu jest Ci źle, przestań marnować czas na mówienie o tym i ciągłe narzekania. W TYM CZASIE możesz po prostu zacząć działać i zmienić swoje życie!

Mniej więcej coś takiego usłyszałam jakiś czas temu. Na mnie podziałało, ale skłoniło też do refleksji.

Dlaczego marnujemy czas na gadanie, że jest źle, zamiast zacząć działać i zmienić coś w naszym życiu?

#1 Boimy się zmian

Każdy człowiek boi się zmian. Ludzie mają taką naturę, że szybko przystosowują się i przyzwyczają do pewnych rzeczy. Paraliżuje nas strach przed nieznanym i to hamuje nasze działanie. Zmiana nie kojarzy się nam z czymś dobrym, boimy się, że nasza decyzja  o zmianie spowoduje, że będzie jeszcze gorzej, a czasu przecież nie cofniemy. Dlatego trwamy miesiące i lata w układach, które nam nie pasują, ale które znamy i w których czujemy się bezpiecznie.

#2 Łatwiej gadać niż robić

Nie czarujmy się. Wysiłek włożony w działanie jest wielokrotnie większy niż w samo gadanie. Łatwiej jest narzekać, niż działać i zmienić coś, co nas męczy i denerwuje. Człowiek z natury leniwy, wybiera prostsze rozwiązania 🙂

#3 Nie stosujemy metody małych kroków

Zmiany kojarzą nam się z czymś ogromnym i to nas przeraża. Nie stosujemy zasady małych kroków i dlatego każda zmiana jest dla nas trudna. Całkowita zmiana naszych nawyków żywieniowych może być przerażająca, pamiętanie o tych wszystkich zasadach może przytłoczyć i zniechęcać. Ale eliminacja jednego (TYLKO jednego) złego nawyku tygodniowo, nie wydaje się już taka straszna, prawda?

#4 Brakuje nam pewności siebie

Zmiany są stresujące i zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji osobom, które są pewne siebie i znają swoją wartość. Potknięcia, czy porażki nie stanowią przeszkody w ich drodze do celu. Boimy się zmian, bo nie jesteśmy pewni siebie i nie wiemy jak poradzimy sobie w nowej sytuacji.

#5 Nie wierzymy, że nam się uda

Wiara w siebie i własne umiejętności jest niezwykle istotna. Po co wprowadzać jakiekolwiek zmiany w życiu? Przecież wiemy, że nie uda nam się nic zmienić! Po co więc w ogóle zaczynać?

#6 Nie jesteśmy ze sobą szczerzy

Nie znamy samych siebie, swoich pragnień i marzeń, słabych i mocnych stron. Jak zatem możemy podejmować decyzję dotyczącą naszej przyszłości? Paradoksalnie to zmiana może być tutaj receptą. Jeżeli postawimy przed sobą nowe wyzwanie, jakieś trudne zadanie, poznamy lepiej samych siebie.

#7 Boimy się tego, co powiedzą i jak zareagują inni

Jeżeli ktoś planuje dużą zmianę w swoim życiu, na pewno myśli o tym, jak zareagują inni. Co powie rodzina i przyjaciele? Oczywiście, nasi najbliżsi chcą dla nas jak najlepiej, jednak często nieświadomie podcinają nam skrzydła. Boją się o nas, chcą oszczędzić nam rozczarowania. Jednak pamiętaj o tym, że to twoje życie i od ciebie zależy, czy będziesz szczęśliwy, czy nie.

Być może, gdy poznamy główne powody dlaczego tak trudno wprowadzać nam zmiany w swoim życiu, łatwiej nam będzie odrzucić wymówki i po prostu zacząć działać?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: „Czy jestem szczęśliwy?” i odpowiedź jest negatywna, zmień coś.