Każda fascynująca powieść ma swojego fascynującego bohatera. Poświęć więc bez żalu każdą potrzebą ilość czasu, by takiego bohatera stworzyć. Aby Twój bohater był „żywy”, „z krwi i kości” powinien mieć swoją historię. Ale co to właściwie oznacza?

Historia bohatera

Fascynujący i autentyczny bohater ma swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość i Ty, drogi autorze, powinieneś znać jego historię na wylot!

Nie chodzi o to, byś od razu bardzo szczegółowo pracował nad historią swojego głównego bohatera. Możesz to zrobić już w trakcie pisania, niemniej po prostu musisz to zrobić. Dlaczego? Musisz dobrze wiedzieć, skąd wywodzi się Twoja postać, aby zrozumieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej, dokonuje takich, a nie innych wyborów i czego tak naprawdę pragnie.

Ok, ale po kolei. Jak dobrze poznać i zrozumieć swoją postać literacką? Jak stworzyć bohatera? Najpierw odpowiedz na kilka pytań.

Jak nazywa się mój bohater? Ile ma lat? Jak wygląda?

Skąd się wziął? Gdzie się urodził, z jakiej rodziny pochodzi?

Czym zajmuje się obecnie? Jakie są jego mocne i słabe strony? Jakie ma problemy?

Jacy ludzie go otaczają? kto jest jego przyjacielem, a kto wrogiem?

Odpowiadając na powyższe pytania zgromadzimy już całkiem sporo informacji na temat naszego bohatera. Im bardziej szczegółowi będziemy, tym bardziej autentyczny i „żywy” będzie nasz bohater. 

Jednak oprócz przeszłości i tego, co jest teraz, nasz bohater ma także jakąś przyszłość. A w jej kierunku prowadzi go…

The form you have selected does not exist.

Motywacja bohatera

W książce „Kurs pisania powieści dla bystrzaków” autorstwa Randy’ego Ingermanson’a i Peter’a Economy znalazłam bardzo trafną motywację postaci, którą pozwolę sobie przytoczyć:

3 główne elementy motywacji postaci to:

Wartości, czyli to, co bohater uważa za prawdę i do czego jest silnie przywiązany.

Ambicja, czyli coś czego bohater pragnie.

Cel zasadniczy powieści, czyli coś konkretnego, co zdaniem bohatera pozwoli mu zaspokoić ambicje.

Wartość to prawda fundamentalna dla Twojego bohatera, coś co uważa za prawdziwe. Na przykład: „Pieniądze są bardzo ważne w moim życiu”.

Ambicja bohatera musi mieć natomiast źródło w wyznawanych przez postać wartościach. Posługując się przykładem o pieniądzach, ambicją dla bohatera mogłoby być: „Chcę być bardzo bogaty”.

Cel zasadniczy powieści to siła napędowa fabuły. Aby określić cel zasadniczy dla naszego bohatera, musimy odpowiedzieć na pytanie:

„Co konkretnie zamierza zrobić, by zrealizować swoją ambicję?” 

Taki cel powinien być jasny, konkretny, ważny dla bohatera i trudny do osiągnięcia. Mając taki cel, mamy i historię.

Jaki jest FASCYNUJĄCY bohater?

Chciałabym jeszcze przytoczyć definicję fascynującego bohatera według Jakuba Winiarskiego, nauczyciela pisania, u którego miałam okazję się uczyć. Jakub w swojej książce: „Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” pisze, że fascynujący bohater:

  • ma tak zwanego „ducha” (niezałatwioną sprawę z przeszłości”,
  • ma dar (talent),
  • posiada własny system wartości,
  • sam dla siebie jest najgorszym wrogiem,
  • ma poczucie humoru lub prowokuje zabawne sytuacje,
  • bywa wzorem buntu i wyzwolenie oraz wzniosłości.

Jedno jest pewne. Twój bohater musi działać! Bez tego, powieść będzie ciągnęła się jak flaki z olejem. A co ważniejsze, działając na pewno wpakuje się w jakieś kłopoty i wtedy zrobi się naprawdę ciekawie!

A według Ciebie, jaki powinien być bohater? Jakimi cechami powinien się charakteryzować, aby powieść była ciekawa? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

The form you have selected does not exist.

Discover more from Aleksandra Mantorska - pisarka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading