Kavros to niewielka miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu Krety. Stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania wyspy, a jednocześnie spełnia oczekiwania osób szukających ciszy i spokoju. Plaża w Kavros jest czysta i piaszczysta. Jedynie przy wejściu do morza pojawiają się średniej wielkości kamienie.

IMG_1145

Plaża w Kavros

W odległości 4 km od miejscowości Kavros znajduje się jezioro Kournas, jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jezioro o przepięknym kolorze wody, otoczone przez góry stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów pięknych krajobrazów. Zresztą zdjęcia mówią same za siebie.

IMG_1083

Jezioro Kournas

IMG_1081

IMG_1101

IMG_1108

IMG_1106

Do jeziora można dostać się samochodem, rowerem (w Kavros jest wypożyczalnia) albo spacerem. Nad jeziorem można wypożyczyć rowerki wodne i być może uda się nawet wypatrzeć żółwie błotne, które żyją w tych okolicach. Lokalne tawerny oferują pyszne jedzenie z niesamowitym widokiem na jezioro.

Sama trasa prowadząca do jeziora jest bardzo malownicza. Po drodze mijaliśmy stada owiec i gaje oliwne. Kavros jest typowo turystyczną miejscowością, a mieszkańcy trudnią się także rolnictwem i drobną hodowlą.

IMG_1077

Droga do jeziora Kournas z widokiem na morze

Jeżeli macie w planach zwiedzanie północnego wybrzeża Krety, warto zatrzymać się chociaż na chwilę przy jeziorze Kournas. Moim zdaniem jest to jedno z piękniejszych miejsc na Krecie.

Zachęcam do przeczytania moich poprzednich wpisów dotyczących Krety – Chania i Rethymnon.