Czas na kolejną wycieczkę – tym razem zwiedzamy Rethymnon. W poprzednim wpisie, który znajdziecie tutaj, opisywałam najważniejsze atrakcje w Chani. Jeżeli jeszcze nie czytaliście mojej relacji z tego miejsca, polecam nadrobić zaległości 🙂

Miejscowość Kavros, w której się zatrzymaliśmy, znajduje się 19 km do Rethymnonu. Jeżeli nie planujemy wypożyczać samochodu, by zwiedzić Kretę, nie ma problemu. Na Krecie regularnie kursują autobusy firmy KTEL, dzięki którym możemy dostać się w wybrane przez nas miejsce. Koszt biletu autobusowego z Kavros do Rethymnonu dla jednej osoby to 3 euro.

Główna droga krajowa, prowadząca do Rethymnonu jest bardzo malownicza, gdyż biegnie wzdłuż morskiego wybrzeża.

W Rethymnonie byliśmy około 10, ale upał już dawał się we znaki. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Fortezza – ogromna twierdza obronna pochodząca z XVI wieku i wzniesiona przez Wenecjan, którzy wówczas okupowali Kretę. Wejście do Fortezzy kosztuje 4 euro. Na terenie kompleksu znajdują się atrakcje dla pasjonatów historii i fortyfikacji. Znajdziemy tu: prochownie, baszty, bardzo dobrze zachowane mury obronne, meczet sułtana Ibrahima, zbudowany w XVII wieku, gdy Rethymnon znajdował się już pod panowaniem Turków.

IMG_1200

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fortezza położona jest na wzgórzu, z którego roztaczają się przepiękne widoki. Zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić, jeżeli jest się łowcą pięknych krajobrazów 🙂 Ja z pewnością nim jestem, więc nie mogłam z takiej okazji zrezygnować 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok na Port Wenecki z Fortezzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zwiedzeniu Fortezzy ruszyliśmy w dalszą drogę. Spacerując wąskimi uliczkami Rethymnonu doszliśmy do fontanny Rimondi, która także jest pozostałością po panowaniu Wenecjan w tym miejscu. Fontanna jest mała i łatwo ją przeoczyć, także ze względu na to, że umiejscowiona jest niefortunnie pomiędzy restauracją, a sklepem z biżuterią. Nieco zawiedzeni fontanną udaliśmy się do portu.

IMG_1205

Fontanna Rimondi Rethymnon

Port, latarnia morska pochodząca z XVII wieku, morze dostarczają niesamowitych widoków, a kolor wody cieszy oko. Odpoczęliśmy chwilę w cieniu, rozkoszując się pięknym krajobrazem.

IMG_1215

Będąc w Rethymnonie nie mogliśmy przeoczyć kolejnego miejsca wymienionego we wszystkich przewodnikach – Porta Guora (Megali Porta), czyli zabytkowa brama, stanowiąca główne wejście przez weneckie mury obronne. Tutaj spotkał nas kolejny zawód. Słynna Porta to niewielki łuk z kamienia nad wąską uliczką, wypełnioną sklepami i kawiarenkami.

W niewielkiej odległości od Portu Weneckiego znajduje się największy plac Rethymnonu – plac Mikrasiaton, gdzie zobaczymy najwyższy minaret w Rethymnonie.

IMG_1227

Czas zwiedzania najważniejszych atrakcji Rethymnonu to kilka godzin. Jeżeli mamy więcej czasu możemy zjeść obiad w jednej z wielu tawern w Porcie lub spędzić drugą połowę dnia na plażowaniu. Plaża w Rethymnonie ciągnie się aż 12 km i jest najdłuższą plażą na Krecie 🙂

Rethymnon dostarczył mi wielu niezapomnianych widoków, ale i kilku rozczarowań związanych z najważniejszymi zabytkami. O tym czy chcecie zobaczyć go na własne oczy, musicie zadecydować sami.