Porażka, jak podaje słownik języka polskiego PWN, to przegrana walka, rywalizacja albo poważne niepowodzenie.

Biorąc pod uwagę powyższą definicję można wywnioskować, że porażka to coś strasznego. „Poważne niepowodzenie”, jak to brzmi? Nic, tylko się załamać!

Ja jednak uważam, że wszystko zależy od naszego nastawienia. Owszem, porażka to nic przyjemnego. Lepiej byłoby gdyby zawsze wszystko się udawało, jednak tak nigdy się nie stanie i im szybciej to zaakceptujemy, tym lepiej dla nas. Innymi słowy:

Pogódź się z porażką, zaakceptuj ją.

Sądzę, że z każdej nawet najbardziej sromotnej klęski możemy wyciągnąć lekcję, by mądrzejsi o nowe doświadczenia, zdobywać kolejne szczyty. Nie ma nic gorszego niż zrezygnować z planów i marzeń, ponieważ coś nam się nie udało. Trzeba wstać, otrzepać kurz z kolan i iść dalej.

Porażka, błędy i niepowodzenia są chlebem powszednim osób, które osiągnęły sukces. Jestem przekonana, że tylko determinacja do podejmowania kolejnych prób różni te osoby od tych, którzy nie zrealizowali swoich marzeń.

Dlatego zdecydowałam się zebrać wypowiedzi znanych osób, które osiągnęły w życiu sukces i które znają bardzo dobrze smak porażki. Niech będą dla nas inspiracją w chwili zwątpienia.

Winston Churchill:

Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.

Thomas Edison:

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz. 

Wiele życiowych porażek dotyczyło ludzi, którzy nie zdawali sobie sprawę, jak blisko byli sukcesu w chwili, gdy się poddali.

Paulo Coelho:

Tylko jedno może unicestwić marzenie – strach przed porażką.

Michael Jordan:

Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w moim życiu. Przegrałem ponad 300 meczów. 26 razu zaufano mi, gdy miałem oddać rzut na miarę zwycięstwa i spudłowałem. Przegrywałem w moim życiu ciągle. Dlatego właśnie osiągnąłem sukces.

Steve Jobs:

Wtedy tak tego nie postrzegałem, ale okazało się, że wyrzucenie z Apple było najlepszą rzeczą, jaka mogła mi się przytrafić.

Ciężkość sukcesu została zastąpiona przez lekkość bycia, zaczynania wszystkiego od nowa i niepewność o wszystko. Wprowadziło mnie to w jeden z najbardziej twórczych okresów w moim życiu.

Bill Gates:

Miło jest cieszyć się z sukcesu, ale ważniejsze jest to, by wziąć sobie do serca lekcje wyniesione z porażki.

Conrad Hilton, założyciel sieci hoteli:

Sukces wydaje się być powiązany z działaniem. Ludzie odnoszący sukcesy nie stoją w miejscu. Owszem popełniają błędy, ale nigdy się nie poddają.

Barack Obama:

Prawdziwym testem nie jest to, czy unikniesz porażki, ponieważ i tak jej nie unikniesz. Znaczenie ma to, czy zmusi cię ona do bierności, czy też wyciągniesz z niej wnioski i wytrwasz.