Mam wrażenie, że moja uwaga jest bardzo rozproszona. Zabieram się do pracy i nagle pojawia się myśl, by zajrzeć na Instagram. Albo zaglądam do telefonu w jednym konkretnym celu, ale po chwili okazuje się, że scrolluję Facebook’a w najlepsze i z trudem przypominam sobie dlaczego zajrzałam tam na początku! Rozpraszam się bardzo często, coraz częściej i cholernie zaczęło mnie to denerować! Nie dość, że praca, czy napisanie książki nie zrobi się samo, podczas gdy ja surfuje po internecie, to wyrobiłam w sobie nawyk niekontrolowanego sięgania po telefon i wchodzenia w różne aplikacje, a to wpływa z kolei na całe moje życie, także na jakość odpoczynku. Postanowiłam coś z tym zrobić i poszukać skutecznej metody jak się skupić.

Technika pomodoro

Nie pamiętam kiedy usłyszałam o technice pomodoro, ale było to bardzo dawno temu. Spodobała mi się ta idea. 25 minut pracy, maksymalne skupienie, potem 5 minut przerwy. Taki cykl należy powtórzyć 4 razy i wtedy możemy odpocząć przez 20 minut. Kiedy jednak pierwszy raz usłyszałam o tej metodzie, wszyscy polecali by do odliczania czasu stosować kuchenne minutniki. Jeżeli wierzyć legendom stąd też wzięła się nazwa metody – od kuchennego timera w kształcie pomidora…
I tym razem pomogła mi technologia. Odkryłam aplikację Focus Keeper, która wykorzystuje założenia techniki pomodoro.

Focus Keeper – Jak korzystam z aplikacji w praktyce?

Z apki korzystam w sytuacjach, w których potrzebuję się skupić i nie chcę, żeby coś mnie rozpraszało. Z zaskoczeniem stwierdziałam, że praca z Focus Keeper jest zdecydowanie wydajniejsza, a ja nie mam problemu z rozpraszaczami!
Oczywiście, to nie jest magiczna różdżka rozwiązująca wszelkie problemy! Zdarza mi się mieć pokusy, nachodzą mnie myśli: „Aaaa ciekawe co tam na fejsiku słychać”, jednak odpalona aplikacja sprawia, że nie sięgam po telefon. Wiem, że za chwilę będę miała pięć minut przerwy, w czasie której będę mogła robić to, co tylko będę chciała, a teraz do roboty! Wizja przerwy sprawia, że zdecydowanie łatwiej wrócić do pracy i zapomnieć o rozpraszającej myśli.
Co ciekawe poleciłam Focus Keeper kilku znajomym, zaczęli korzystać i świetnie sprawdza im się pracy.

Zalety techniki pomodoro:

  • walka z rozpraszaczami – skuteczna!
  • robisz zamiast odkładać,
  • krótkie przerwy pomiędzy 25 minutowym blokiem pracy nie rozpraszają i nie rozleniwiają, a pozwalają odetchnąć.

Jeżeli masz problem z rozpraszaczami i szukasz skutecznego sposoby jak się skupić, jest to narzędzie warte przetestowania. Polecam!

A może masz swój sprawdzony sposób na skupienie na pracy i zechcesz się nim podzielić?