Macie ochotę na 30 km wycieczki rowerowej poza Warszawę? 🙂 Zapraszam do Czerska!

15 sierpnia z okazji Święta i dnia wolnego od pracy wybrałam się na wycieczkę rowerową do zamku w Czersku. Czersk to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu, a jego historia sięga XI wieku. W grodzie mieli swoje warsztaty kowale, garncarze, szewcy i rogownicy, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. W XIII wieku Czersk stał się siedzibą książąt mazowieckich z dynastii Piastów. Do dziś zachował się średniowieczny układ miejski Czerska.

IMG_1725

Zamek w Czersku i rekonstrukcja średniowiecznej osady

IMG_1770

Zamek w Czersku

Jak dotarłam do tego miejsca? Z Warszawy do Czerska jest ok 35 km rowerem. Jednak można znacznie skrócić trasę, dojeżdżając pociągiem do Góry Kalwarii. I tę właśnie opcje wybrałam.

Z Góry Kalwarii do Czerska jest dosłownie rzut beretem. Na zamkowym dziedzińcu akurat odbywał się festyn, na którym można było poznać życie średniowiecznych mieszkańców grodu, dowiedzieć się czym trudnili się rzemieślnicy i jakich metod pracy używali. Z wież roztacza się przepiękny widok na okolice.

IMG_1773

Widok z wieży zamkowej

IMG_1788

Średniowieczny zestaw do łowienia ryb

IMG_1790

Wędzarnia

IMG_1792

Wypalanie garnków

Uwaga! Jeżeli wchodzimy na teren zamku z rowerem możemy zakupić bilet ulgowy! 5 zł od osoby (i roweru:))

W drodze powrotnej warto zahaczyć o Otwock, gdzie znajduje się zabytkowy Pałac, położony w przepięknym miejscu nad Jeziorem Rokola.

IMG_1806

Pałac w Otwocku Wielkim

A z Otwocka Wielkiego niedaleko już do stacji SKM, skąd sprawnie i szybko można znaleźć się z powrotem w Warszawie 🙂

A poniżej cała trasa: