Metoda 5 Why powstała w Japonii, a dokładnie w firmie Toyota, która dla wielu firm stała się liderem i wzorem do naśladowania w kwestii zarządzania jakością. Metodologia 5 Why jest nieodłączną częścią filozofii kaizen, metody zarządzania jakością Six Sigma, czy koncepcji Lean meanagement. Osoby na co dzień zajmujące się jakością na pewno wiedzą o czym mówię 🙂

Ale jak metoda 5-Why może nam pomóc w osiągnięciu naszych całkiem prywatnych celów? 

Na czym w ogóle polega metoda 5-Why?

W jakości stosujemy 5-Why po to by odnaleźć źródło, przyczynę problemu. Dzięki zadawaniu kolejnych pytań „dlaczego?” problem staje się bardziej zrozumiały i łatwiejszy do zidentyfikowania. Gdy poznamy pierwotną i główną przyczynę problemu, będziemy mogli go w 100% wyeliminować.

Przykład?

Pytanie 1: Dlaczego pracownik się przewrócił?

Odpowiedź: Podłoga była mokra.

Pytanie 2: Dlaczego podłoga była mokra?

Odpowiedź: Bo woda wyciekła z nieszczelnego zaworu.

Pytanie 3: Dlaczego zawór był nieszczelny?

Odpowiedź: Bo uszczelka była zużyta.

Pytanie 4: Dlaczego uszczelka była zużyta?

Odpowiedź: Bo nie była wymieniona od 3 lat.

Pytanie 5: Dlaczego nie była wymieniona od 3 lat?

Odpowiedź: Plan przeglądów nie uwzględnia kontroli zaworów.

Gdybyśmy „naprawili” najbardziej widoczny problem czyli starli mokrą podłogę tak naprawdę nie naprawilibyśmy błędu. Woda nadal lałaby się na podłogę, a wszelkie nasze działania miałyby charakter doraźny, a nie o to nam chodzi.

Metodę 5-Why możemy wykorzystać do zidentyfikowana przyczyn problemów takich jak: niezadowolony klient, awaria serwera, czy błąd produkcyjny.

Osiąganie celów, a metoda 5-Why

Ale wracając do tematu. Uważam, że metoda 5-Why może nam pomóc w osiągnięciu celów, poprzez zidentyfikowanie naszych priorytetów. Czasem jesteśmy tak nakręceni na cel, stawiamy sobie ambitne cele, przez pewien czas trzymamy się ich, by potem stracić motywację. Zasada 5-why pomoże nam rozpoznać naszą prawdziwą motywację. Dlaczego chcemy coś osiągnąć? Dzięki temu, że odkryjemy ten pierwotny cel łatwiej wytrwamy w postanowieniu i się nie poddamy.

Aby łatwiej zrozumieć metodą 5-Why rozpatrzmy to na przykładzie. Chcemy nauczyć się angielskiego. Na początku jesteśmy zmotywowani, zapisujemy się na kurs, czytamy artykuły, słuchamy angielskiego radia, uczymy się gramatyki, ale po pewnym czasie nasza motywacja spada, nie widzimy znaczących efektów i rezygnujemy. Zabrakło głównego i najmocniejszego motywatora – dlaczego w ogóle zaczęliśmy się uczyć? Jak znaleźć główną motywację i posłużyć się nią w chwili zwątpienia? Przyda się metoda 5-Why.

Przykład:

1. Dlaczego chcę nauczyć się angielskiego?

Chcę dostać lepszą pracę

2. Dlaczego chcę dostać lepszą pracę?

Chcę lepiej zarabiać

3. Dlaczego chcę lepiej zarabiać?

Żeby stać mnie było na studia fotograficzne

4. Dlaczego chce iść na studia fotograficzne?

Żeby spełnić swoje marzenie i zostać fotografem.

Dlatego spójrz jeszcze raz na cele, które zamierzasz osiągnąć w najbliższym czasie. I odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz je osiągnąć, a potem dlaczego, dlaczego i jeszcze raz . Będzie Ci łatwiej zrozumieć samego siebie i wytrwać w swoim postanowieniu.

W momencie gdy spotka Cię pierwsze zniechęcenie, natrętna myśl by sobie darować, zrezygnować pomyśl o ostatnim dlaczego, na które odpowiedziałeś. Wtedy będziesz wiedział dlaczego właściwie robisz to co robisz.

Jak myślisz, czy metoda 5-Why może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów?