Jakiś czas temu skończyłam czytać książkę #zapytajgaryego Gary’ego Vaynerchuk’a. Kim jest Gary? Przede wszystkim przedsiębiorcą, który nie boi się używać w swojej pracy takich narzędzi jak Twitter, Facebook i Youtube i, co ważniejsze, korzysta z nich z sukcesem. Nazywany jest geniuszem marketingu i biznesu, jest twórcą jednej z najlepszych agencji marketingowych w USA. Naprawdę warto się od niego uczyć 🙂 I nie mówię tutaj tylko o marketingu, czy używania social media, ale również postawy życiowej, woli walki oraz wiary w swoje umiejętności i w samego siebie.

Jeżeli myślisz o tym, żeby zostać przedsiębiorcą, chcesz budować własną markę, szukasz inspiracji i motywacji albo po prostu chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o social media, po prostu #zapytajgaryego. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz własną firmę, czy fanpage na Facebook’u jeżeli chcesz się doskonalić i poszukujesz motywacji, przeczytaj tę książkę.

A czego ja nauczyłam się od Gary’ego? 

 

Cierpliwość się opłaca

Pomysły nie mają wartości bez ich realizacji, a realizacja nie ma sensu bez pomysłów.
Dlatego nie bój się zakasać rękawy i pobrudzić rąk ciężką pracą, która musi zostać wykonana, żebyś zrealizował swój nadrzędny cel. Zgodnie z filozofią Gary’ego architekt powinien równocześnie być dobrym murarzem, wtedy będzie stanie wybić się ponad przeciętność.

Skup się na celu długookresowym

Dlaczego to takie istotne? Bo mając przed oczami cel długookresowy przestaniesz przejmować się i zamartwiać drobiazgami, bo wiesz o jak dużą stawkę grasz. Drobiazgi przy tym to pikuś. A co więcej będziesz działać skutecznie również w krótkich okresach.

Skoncentruj się na swoich mocnych stronach

Zadaj sobie pytanie w czym jesteś dobry? Wyspecjalizuj się w tych umiejętnościach, bo staną się Twoim znakiem rozpoznawczym. Postaw na swoje mocne strony

Zacznij działać

Jeżeli chcesz zostać przedsiębiorcą, nie zwlekaj. Jeżeli chcesz być artystą, twórz. Jeżeli chcesz otworzyć restaurację, zatrudnij się w jednej z nich i naucz podstaw. Nie powstrzymuj się przed podążaniem za swoją pasją.

Brak czasu i brak pieniędzy to tylko wymówki

Jeżeli planujesz ruszyć z własnym biznesem, masz pomysł na aplikację, blog, stronę internetową, ale twierdzisz, że brakuje Ci czasu i pieniędzy to wiedz, że to tylko wymówki. Istnieje milion powodów, dla których możesz przestać rozwijać swój biznes, ale prawie za każdym razem prawdziwa przyczyna nie leży w braku czasu i pieniędzy, ale w tym, że prowadzenie biznesu jest trudne. Dlatego nie możesz widzieć przeszkód, musisz widzieć możliwości – musisz być optymistą.

Jeżeli pracujesz dla kogoś i czujesz, że nie korzystasz w pełni ze swoich możliwości rozważ, czy nie warto poszukać nowej posady

Nie chodzi o to jak długo śpisz, ale o to, co robisz, kiedy nie śpisz.

Kiedy mówisz: „Chciałabym, ale…” to stosujesz wymówki.

Ciężko się ich wyzbyć, bo jeżeli przestaniesz mówić „ale”, będziesz musiał iść dalej. Nic już nie stanie na Twojej drodze.

Przestań mówić: „Nie mogę”, a zacznij: „Dlaczego miałbym nie móc?”

Możliwe, że każdy z nas szuka wymówek, żeby wytłumaczyć, dlaczego nie osiągnął tego, co chciał. Jednak to do niczego nie prowadzi. Powinniśmy mieć więcej pewności siebie i dostrzegać, jak wielką kontrolę mamy nad swoim życiem, nawet pomimo ograniczeń, z którymi mierzymy się na każdym kroku.

Nie ograniczaj się

Istnieje przekonanie, że jeżeli starasz się być dobrym w wielu dziedzinach, tak naprawdę niczego się się nie nauczysz. Nie jest to prawda. Jeżeli będziesz ciężko pracować nad osiągnięciem mistrzostwa w wielu dziedzinach, w końcu ci się to uda. Jeżeli jesteś w czymś dobry, to czemu nie możesz być dobry w jeszcze czymś innym? Przyjęcie takiej postawy skłoni cię do bycia otwartym na nowe wyzwania, a nigdy nie jest za późno, żeby się doskonalić.

I na koniec. Pamiętaj: Jeśli chcesz przenosić góry, musisz iść jak burza!