Perfekcjonizm to wbrew pozorom nic perfekcyjnego. Nie ma nic wspólnego z perfekcją. Perfekcjonista to osobą, która nieustannie wymaga od siebie lepszych rezultatów i NIGDY nie jest zadowolona z efektu. Bo przecież zawsze można lepiej, prawda?

Perfekcjonista nigdy nie ma czasu i nigdy nie cieszą go sukcesy. Myśli wtedy o kolejnym szczycie do zdobycia. Każde zatrzymanie się, poświęcenie chwili na świętowanie dopiero co osiągniętego sukcesu to strata czasu, bo przecież trzeba zacząć pracować na kolejny sukces!

Perfekcjoniści mają ogromne poczucie winy, gdy odpoczywają, gdy pozwalają sobie na chwilę wytchnienia czy leniuchowanie. Dla nich to strata czasu.

Perfekcjonizm charakteryzuje też strach przed działaniem, który blokuje, wysysa energię i zabiera radość życia. Jeżeli nie zrobię czegoś perfekcyjnie to po co w ogóle się tym zajmować? A jeżeli nie robię nic to jestem nieudacznikiem, prawda?

Perfekcjoniści obawiają się opinii innych, jednak sami dla siebie są najsurowszym krytykiem, który zawsze mówi im, że trzeba lepiej, szybciej i wydajniej.

Co zrobić, aby perfekcjonizm przestał nas blokować i zatruwać życie? To ciężka praca, wymagająca codziennych wysiłków, ale jest niestety konieczna, by zacząć działać i ruszyć do przodu.

Jeśli zmagasz się z perfekcjonizmem, a powyższe zdania nie są Ci obce, czytaj dalej. Poniżej przedstawiam 6 sposobów na walkę z perfekcjonizmem.

#1 Przestań porównywać się do innych

Uświadom sobie, że porównywanie siebie do innych jest totalnie bezsensowne. Nie ma dwóch takich samych osób, z taką samą historią i doświadczeniem. Porównywanie siebie do innych rodzi jedynie frustrację i przygnębienie. Zazwyczaj gdy porównujemy skupiamy się na zawężonym obrazie. Widzimy, że ktoś osiągnął więcej niż my, ale nie zwracamy uwagi na to, że ta osoba ma za sobą 10 lat prowadzenia biznesu, wzloty i upadki, a my dopiero zaczynamy. To absurdalne porównywać siebie do takich osób!
Jeżeli nie możesz wyzbyć się porównywania, zastosuj inną metodę. Porównaj siebie obecnie do siebie sprzed roku czy dwóch lat. Co się zmieniło? Co udało Ci się osiągnąć? Gdzie jesteś teraz a gdzie byłeś wtedy?

#2 Zaplanuj sobie czas na odpoczynek

Tak jak planujesz treningi czy lekcję języków, tak samo zaplanuj sobie czas wolny, który możesz poświęcić na taki odpoczynek na jaki będziesz miał ochotę. Musisz zdać sobie sprawę, że każdy z nas potrzebuje odpoczynku, zwolnienia obrotów, naładowania akumulatorów, by móc efektywnie pracować. Nie jesteś maszyną, która może pracować dzień i noc i nie brać urlopów. Tak, tak, sen też jest potrzebny!

#3 Traktuj porażki jak drogę do celu

Pamiętaj, nie myli się ten, kto nic nie robi. Jeżeli działasz, prędzej czy później popełnisz błąd. Im szybciej przyjmiesz na klatę porażkę, tym lepiej dla Ciebie. Wstań, otrzep się i ruszaj dalej. Porażka to nauka, lekcja, którą dostajemy od życia, aby w przyszłości nie popełnić jeszcze większego błędu.

#4 Doceniaj małe rzeczy

Codziennie pomyśl przynajmniej o 5 rzeczach, za które możesz być wdzięczny. Pyszna kawa, słońce za oknem, pies machający ogonem, klimatyzowany autobus, gdy na zewnątrz 30 stopni. Te rzeczy naprawdę trzeba doceniać, bo czynią nasze życie piękniejszym. Więcej o docenianiu małych rzeczy pisałam tutaj.

#5 Stosuj metodę małych kroczków

Trenuj cierpliwość. Nic nie dzieje się od razu, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Krok po kroku, codziennie realizuj swoje cele i marzenia. I nie poddawaj się. Małe kroki naprawdę działają!

#6 Miej cele i marzenia!

Pamiętaj, aby Twoje cele były SMART – nie wymagaj od siebie niemożliwego! Więcej o celach SMART pisałam we wpisie: Bądź swoim przyjacielem, a nie szefem.

Pozwól sobie na niedoskonałość. To czy robimy coś dobrze czy źle nie definiuje kim jesteśmy, jakimi jesteśmy ludźmi. Nikt z nas nie jest idealny i na pewno nigdy nie będzie.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był wartościowy, podziel się tym w komentarzu 🙂