Dzisiejszy wpis to moje subiektywne zestawienie powieści kryminalnych, które wywarły na mnie niesamowite wrażenie i chciałam Wam je polecić! To książki, które czytałam z wypiekami na twarzy i które trzymały w napięciu do samego końca. To jest coś, co uwielbiam w powieściach. Oto moje top kryminałów! Czekam także na Wasze rekomendacje 🙂

Zabójstwo Rogera Acroyda

Agatha Christie

Z tą książką wiążę się ciekawa anegdota. Czy wiesz, że Agatha Christie po publikacji została wyrzucona z Klubu Detektywów – stowarzyszenia zrzeszającego znanych autorów kryminałów? Uznano, że pisarka złamała zasady, ówcześnie obowiązujące w tym gatunku. Jak dokładnie? Tego nie zdradzę, bo musiałabym zdradzić Ci kto zabił 🙂 Ale książkę zdecydowanie polecam. Wielu krytyków twierdzi, że jest to najlepsza książka jaką Christie napisała.

Millenium

Stieg Larsson

Trylogię Stiega Larssona czytałam aż dwa razy i pamiętam, że kiedy czytałam ją pierwszy raz to całą trylogię przeczytałam w zaledwie kilka dni… Dziś moje tempo czytania nie jest tak powalające, a może nie trafiam już na TAK wciągające książki? Stieg Larsson stworzył świetnych bohaterów, którzy moim zdaniem powinni istnieć naprawdę. Są to dziennikarz Mikael Blomkvist i hakerka Lisbeth Salander. Świetnie pokazał ich osobowości, ich ambicje, otoczenie, cele, a przede wszystkim stworzył świetną historię, która poruszała temat przemocy wobec kobiet, nieudolności organów pomocy i kuratoriów oraz zmowę milczenia. Bardzo, ale to bardzo polecam.

Dziewczyna z pociągu

Paula Hawkins

„Dziewczyna z pociągu” znalazła się w tym subiektywnym zestawieniu ponieważ… koniec zaskoczył mnie tak, że musiałam zbierać szczękę z podłogi. Bardzo podobało mi się przedstawienie psychologiczne postaci, jak również to jak autorka przedstawiła motyw alkoholizmu głównej bohaterki. Moim zdaniem w zupełnie nieoczywisty sposób. Powieść mroczna, pełna tajemnic, smutna i trzymająca w napięciu jednocześnie. Wiem, że zbiera różne opinie. Tym bardziej warto sięgnąć, by wyrobić sobie własną.

Chemia śmierci

Simon Beckett

Chemia śmierci to naprawdę dobra książka, trzymająca w napięciu do samego końca. Na uwagę zasługuje ogromna wiedza głównego bohatera, dr Huntera, wybitnym antropologiem sądowym, który czyta z ciał zmarłych, jak z otwartej księgi. Wykorzystuje swoją wiedzę, by pomóc policji w śledztwie. Ta powieść ma w sobie to, co lubię w książkach najbardziej – zaskakujące zakończenie i cała fabuła, która trzyma w napięciu i nie puszcza do końca.

Ziarno prawdy

Zygmunt Miłoszewski

Ta książka sprawi, że jeżeli kiedykolwiek będziesz w Sandomierzu to zapomnisz o Ojcu Mateuszu, ale zwiedzisz to miasto śladami Prokuratora Teodora Szackiego! Z jednej strony mamy tutaj nietypowe morderstwo działaczki społecznej, a z drugiej problemy i zmagania z samotnością samego prokuratora, który z Warszawy przeniósł się do Sandomierza i tutaj musi mierzyć się ze zmową milczenia mieszkańców. A do tego okazuje się, że Sandomierz ma swoje tajemnice, które Szacki z trudem, ale demaskuje!

Trzeci klucz

Jo Nesbo

Chyba moja ulubiona książka z serii Jo Nesbo o Harrym Hole. W tej części Harry prowadzi śledztwo w sprawie bezwzględnego przestępcy napadającego na banki i z zimną krwią zabijającego ich pracowników. Ale nie to w tej powieści było dla mnie najlepsze. Harry prowadzi także własne prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa swojej kochanki, a tym samym oczyścić się z zarzutów… jej zabójstwa. Zabieg fabularny sprawia, że czytelnicy także nie wiedzą, czy Harry jest winny czy nie.
Polecam całą serię z komisarzem Harrym Hole, ale ta część jakoś najbardziej chwyciła mnie za serce, albo za gardło.

Ogród kości

Tess Gerritsen

Tess Gerritsen swój „Ogród kości” podzieliła na dwie części, które dzieli 200 lat. Główna bohaterka Julia w ogrodzie znajduje kości i postanawia się dowiedzieć do kogo należały. Jak współczesne śledztwo łączy się z historią sprzed lat? Przeczytaj książkę, wszystkiego się dowiesz 🙂 Bardzo cenię Tess Gerritsen za sugestywne opisy. Autorka jest lekarzem i z sukcesem przemyca swoją wiedzę medyczną do książek. Ponadto, książka ma walor edukacyjny 🙂 Pokazuje jak wielkie znaczenie dla zdrowia ludzkiego ma higiena, mycie rąk i noszenie rękawiczek przez lekarzy. Bardzo aktualne w dzisiejszych czasach.

I to by było na tyle! Dajcie znać, czy któraś z książek także jest u Was na liście TOP 🙂

A może polecicie coś, co wywróci moją listę top kryminałów do góry nogami? Czekam, bo marzy mi się przeczytać super kryminał! 

Discover more from Aleksandra Mantorska - pisarka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading