Sandomierz powitał nas pięknym słońcem i zimową aurą. Rynek skąpany w słońcu i pokryty grubą warstwą śniegu wyglądał bardzo urokliwie.
Zapewne wszyscy wiedzą, że Sandomierz to miasto, gdzie rozgrywa się akcja „Ojca Mateusza”, bardzo popularnego serialu TVP. Jednak dla mnie Sandomierz to przede wszystkim miejsce akcji książki Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”, dlatego ja wyruszyłam do Sandomierza śladami Teodora Szackiego, głównego bohatera książki. Trzeba przyznać autorowi, że oddał Sandomierz bardzo autentycznie i spacerując uliczkami tego miasta mamy przed oczami wydarzenia, które miały miejsce w historii Szackiego.
Ale wróćmy do głównego bohatera tego postu, czyli Sandomierza. Na jakie atrakcje możemy liczyć? Co warto zobaczyć?
Podziemna trasa turystyczna
Podziemne korytarze, które możemy zwiedzić w Sandomierzu to nic innego niż połączone ze sobą kupieckie piwnice z XIV i XV wieku. Sandomierska trasa powstała w wyniku występujących w latach 60. zapadlisk i katastrof budowlanych w mieście. Większość piwnic zostało zasypanych, natomiast z pozostałych utworzono podziemną trasę turystyczną.
W czasie wycieczki zejdziemy 12 metrów pod ziemię i dowiemy się nieco więcej o historii powstania trasy oraz samego miasta.
Koszt biletu: 10 zł (bilet normalny)
Bazylika katedralna w Sandomierzu
Jeżeli jesteście w Sandomierzu, koniecznie musicie odwiedzić Katedrę przy ulicy (nomen omen) Katedralnej. Już samo umiejscowienie Bazyliki na wzgórzu wpływa na wzniosłość tego miejsca, ale bardzo proszę nie rezygnujcie z wejścia do środka.
We wnętrzu Katedry panuje półmrok, z którego wybijają się złote ramy ogromnych i kontrowersyjnych obrazów Karola de Prevot, majestatyczny ołtarz i okazałe organy. Wszystko to wpływa na podniosły i duchowy charakter tego miejsca.
Atrakcje i zabytki Sandomierza
Brama Opatowska – taras widokowy
Brama Opatowska, wzniesiona w XIV wieku, jest jedyną zachowaną bramą wjazdową do miasta. Wieża służyła obrońcom Sandomierza. Obecnie na szczycie Bramy Opatowskiej znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta.
Koszt biletu na taras widokowy: 4 zł (bilet normalny)
Wąwóz Królowej Jadwigi
W Sandomierzu znajdzie się także coś dla fanów spacerów w pięknych okolicznościach przyrody. Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi to około półkilometrowy wąwóz lessowy położony pomiędzy ulicą Staromiejską, a ulicą Królowej Jadwigi.
Wąwóz w zimowej odsłonie wyglądał naprawdę zjawiskowo.
Last, but no least – co zjeść w Sandomierzu?
Wycieczka bez dobrego jedzenia to naprawdę słaba wycieczka, a zatem chciałabym jeszcze polecieć trzy lokale, w których można zjeść coś dobrego!
Burger w Lapidarium
Restauracja znajduje się tuż pod Ratuszem. Polecam ją zwłaszcza dla amatorom burgerów.
Zapiekanki Ojca Mateusza w Restauracji Świętokrzyskiej
Restauracja Świętokrzyska mieści się przy ulicy Sokolnickiego. Do zapiekanek polecam piwo świętokrzyskie i z pewnością poczujecie klimat!
Naleśniki i kawa w Małej
Cafe Mała to urocza, kolorowa kawiarnia z przepyszną kawą i naleśnikami, które zadowolą największych łasuchów. Palce lizać!