W maju tego roku uczestniczyłam w warsztatach prowadzonych przez Katarzynę Spiridonow, psychologa i trenera rozwoju osobistego pod tytułem „Jak zostać bohaterem podróży swojego życia?” Temat, jak również opis wydarzenia był bardzo intrygujący. Chyba każdy z nas chciałby być bohaterem swojego życia! Warsztat miał oferować spojrzenie na marzenia z nowej perspektywy oraz możliwość zastanowienia się nad ważnymi sprawami. Brzmi obiecująco, prawda? Cierpię na chroniczny brak czasu i niekiedy po prostu potrzebuję się zatrzymać i spojrzeć na to dokąd zmierzam. Wiem, powinnam robić to codziennie, ale cóż życie 🙂

Czego dowiedziałam się z warsztatów?

Co jest potrzebne aby zostać bohaterem swojego życia?

  1. Aby zostać bohaterem swojego życia potrzebna jest samoświadomość własnej osoby. Należy zastanowić się kim jesteśmy, jacy jesteśmy, jakie są nasze zasoby, co umiemy, żeby na tej wiedzy zbudować poczucie własnej wartości.
  2. Bohater jest odważny, a zatem jeżeli chcemy stać się bohaterami swojego życia, musimy z odwagą podchodzić to tego, co robimy i wierzyć, że nam się uda.
  3. Trzeba rozgraniczyć przeszkody, które są w naszej głowie od tych realnych w naszym życiu. Na drodze do spełnienia marzenia stoi bowiem wiele przeszkód. Sęk w tym, żeby zdać sobie sprawę z naszych słabości, po to by je przezwyciężyć.
  4. Należy odróżnić nasze oczekiwania od oczekiwań innych (rodziców, partnera, etc.)
  5. I nie martwić się tym, na co nie mamy wpływu!
  6. Wziąć przykład z dzieci. One nie zastanawiają się, czy warto coś zrobić, czy ma to sens, czy się opłaca. Po prostu to robią. I robią to co lubią! Jeżeli chcą pojeździć na rowerze, albo pograć w piłkę, nie zastanawiają się nad tym, czy pobrudzą sobie ubranie… Nie wymyślają przeszkód i wymówek – tak jak to robimy my, dorośli.
  7. Jasno określić cel, działać, tworzyć, kreować i budować własne życie.

Warsztaty były bardzo inspirujące. Dowiedziałam się z nich, a właściwie uświadomiłam sobie, że posiadam wszystkie cechy, dzięki którym mogę z łatwością spełniać swoje marzenia. Jedynymi ograniczeniami są te, które sama sobie stwarzam. Jeżeli jednak zdam sobie sprawę, że są to tylko i wyłącznie wymówki, nie będą już dla mnie żadną przeszkodą.

Gdyby ktoś z Was był zainteresowany zgłębieniem tematu rozwoju osobistego poniżej podaję namiar na fanpage Pani Katarzyny, która poprowadziła warsztaty:
QUO VADIS – szkolenia – psychoterapia – coaching
Coaching w drodze do raju

Na koniec mam dla Was jedno ćwiczenie, które może okazać się pomocne, by ruszyć z kopyta i zacząć spełniać swoje marzenia!

Wyobraź sobie, że jesteś szczęśliwym osiemdziesięciolatkiem, który jest bohaterem swojego życia. Jak wyglądało Twoje życie? Co udało Ci się osiągnąć? Co zrobiłeś, żeby stać się szczęśliwym i spełnionym osiemdziesięciolatkiem? A może masz jakieś rady dla młodszych, mniej doświadczonych i nieco zagubionych? 🙂

To naprawdę świetne ćwiczenie, które pomoże nam lepiej poznać samych siebie i odkryć, jak chcemy zostać zapamiętani.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA