Follow my blog with Bloglovin

Zakładam, że każdy kto pisze i nie chce tego robić do szuflady, powinien odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań. Dla kogo piszę? Kim jest mój czytelnik?

I to jeszcze nie koniec trudnych pytań. Teraz czas zastanowić się na tym, dlaczego ten ktoś ma mnie czytać? Innymi słowy: Co czytelnik będzie miał z tego, że będzie Cię czytał? 

Musisz uświadomić sobie, że konkurujesz o uwagę czytelnika z tysiącem innych autorów, blogerów, serwisów, dlatego nie wystarczy poprawny język, czy zgrabna forma. Musisz dawać wartość.

Zanim zasiądziesz do pisania, zadaj sobie pytanie, co czytelnik wyniesie z Twojego tekstu, o co będzie bogatszy. Niezwykle istotna jest zmiana tej perspektywy i uświadomienie sobie, że to nasz odbiorca jest bohaterem.

Zdecydowanie jestem zwolenniczką zwięzłości. Sama nie lubię czytać długich, wielokrotnie złożonych zdań. Spowalniają akcję i mogą „zachęcić” czytelnika do porzucenia tekstu. Co tu dużo mówić: nie można nudzić! To kolejna bardzo ważna zasada dobrego pisania.

Powróćmy do naszego odbiorcy. Musimy pamiętać, że człowiek XXI wieku atakowany jest różnego rodzaju powiadomieniami, wiadomościami i coraz trudniej skupić jego uwagę, by przeczytał tekst do końca. Nie oddawajmy tej walki walkowerem, stosując długie, nudnawe zdania przeładowane słowami, których usunięcie nie wpłynie na fabułę.

5 sposobów, by przykuć uwagę czytelnika

#1 Emocje

Nie twarde dane, czy suche fakty, ale emocjonujące opowieści, anegdoty, własne obserwacje, historie o relacjach sprawiają, że przyciągamy uwagę odbiorcy.

#2 Tajemnica

Tajemnica wyzwala fascynację i budzi ciekawość. Sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od naszego tekstu, a w głowie ma tylko jedno pytanie: Co będzie dalej? Tajemnica niesamowicie uruchamia wyobraźnię, trzyma w napięciu i angażuje.

#3 Autentyczność, bo tylko prawdziwa pasja jest zaraźliwa
#4 Humor

Zastanów się, co Ciebie najbardziej śmieszy i zastosuj podobny mechanizm w swoich tekstach. Gra słów, nieoczekiwany zwrot akcji, wyoblrzymienie, niedorzeczność sytuacji? Poszukaj inspiracji u innych autorów. Osobiście polecam twórczość Moliera, Helen Fielding, Harlana Cobena (seria z Myronem Bolitarem).

#5 Show, don’t tell

Ostatni i chyba najważniejszy punkt. Starajmy się pisać tak, by POKAZYWAĆ czytelnikom akcję. Zamiast napisać, że nasz bohater był odważny, opiszmy scenę, w której wykazuje się niezwykłą odwagą.

 

A jakie są Wasze sposoby na przykucie uwagi czytelników?