Jak odkryć swoje mocne strony?

Głęboko wierzę w to, że powinnyśmy skupiać się na naszych mocnych stronach, trenować je i stawać się z każdym dniem lepszą i lepszą w tym, w czym jesteśmy dobre. Jeżeli będziemy trenować nasze naturalne predyspozycje szybciej i łatwiej osiągniemy poziom ekspercki w danej dziedzinie. Szlifowanie słabych stron nie przyniesie nam nic oprócz frustracji, bo i tak nie osiągniemy wyników lepszych niż przeciętne. Wieloryby choćby nie wiadomo ile „trenowały” nie będą latać, rozumiecie o co mi chodzi?

Każda z nas ma w sobie zestaw cech, mocnych stron, predyspozycji, których robienie i ćwiczenie przychodzi nam łatwiej niż innym. To jest coś, co siedzi w nas, coś do czego zostałyśmy stworzone i właśnie na tym powinnyśmy się skupić. Koncentrowanie się na nauce czegoś, co zawsze sprawiało nam kłopoty, jest po prostu stratą czasu!

Szkoła uczy nas zupełnie czegoś innego. Jeżeli ktoś jest świetny z matematyki i tak musi osiągnąć przynajmniej „średni” poziom w polskim, historii i przyrodzie. Nie chcę się rozwodzić na temat metod nauczania w polskich szkołach, ale prawda jest taka, że szkoła uczy wszystkiego po trochu, a nie skupia się na mocnych stronach uczniów, żeby to właśnie te cechy rozwijali.

Dlatego tak często w życiu dorosłym mamy problem w określeniu naszych mocnych stron. A są one kluczowe w wyborze zawodu, a przede wszystkim w osiągnięciu satysfakcji z życia zawodowego. Poza tym nasze mocne strony są tak „blisko nas”, że na co dzień ich po prostu nie zauważamy. Skupiamy się na tym, co stanowi dla nas problem, a nie na aspektach, z którymi radzimy sobie od razu.

Jak zatem odkryć swoje mocne strony?

Przyjrzyj się przeszłości

Co lubiłaś robić jako dziecko? Jakie przedmioty w szkole najbardziej lubiłaś? Dlaczego? Jakie sukcesy odnosiłaś? I co sprawiło Ci największą radość? O czym marzyłaś jako dziecko?

Daj sobie czas na refleksję

Znajdź czas na chwilę refleksji, sam na sam z samą sobą 🙂 I odpowiedz szczerze na pytania: Jakie są Twoje pasje? Marzenia? Z czego jesteś dumna? Co lubisz robić? Co przychodzi Ci z łatwością i bez wysiłku? Czego lubisz się uczyć?

Zastanów się jakie jest Twoje flow

Flow to moment, gdy jesteśmy tak pochłonięte daną czynnością, że nie spostrzegamy upływu czasu, skupiamy się maksymalnie na danej czynności. Kiedy ostatnio tak się czułaś? Co wtedy robiłaś?

Zapytaj o zdanie innych

Osoby, które nas otaczają oglądają nas z boku i z dystansem patrzą na nasze działania. Przez to mogą łatwiej niż my ocenić nasz potencjał i mocne strony.

Jeżeli naprawdę szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jakie są moje mocne strony?” to nie odkładaj tego zadania na później. Nigdy nie będzie dobrego czasu, żeby to zrobić. Poświęć 10 minut na znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, a będziesz o krok bliżej poznania lepiej samej siebie.

Chodzi przecież o Ciebie 🙂

Śmiało, postaw teraz siebie na pierwszym miejscu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s